Orientační nabídka


Znak městyse Městys Liteň (odkaz na titulní stránku) 

městys Liteň - Oficiální web


Menu

tady žili a tvořili Jarmila Novotná a Svatopluk Čech


Jarmila Novotná o prvním příjezdu do Litně

Jarmila Novotná se seznámila s Jiřím Daubkem z Litně na začátku své slavné kariéry v roce 1926, kdy se stala řádnou členkou opery Národního divadla. Bylo jí jednadvacet let a Jiřímu Daukovi o 17 let více. Ve své knize Byla jsem šťastná popsala jejich první setkání na bále Národní besedy v Lobkovickém paláci.
Expozice na zámku Liteň připomínající Jarmilu Novotnou
 

 
 

„Byla bych mohla tančit celou noc, ale musela jsem slíbit mamince, která byla velmi přísná, že nepřijdu později než ve dvě hodiny. A tak jsem požádala Jiřího Daubka, aby mne vzal domů. Než jsme se rozloučili, žádal mne o schůzku. Smluvili jsme se na příští neděli odpoledne. Úplně jsem zapomněla, že v ten večer mám premiéru Čarostřelce! Schůzku jsem ale nechtěla odříci, tak jsme jeli nejprve na posvícení do Průhonic, kde jsem v to odpoledne 6. června 1926 dostala velké marcipánové srdce, a hned pak zase zpět do Prahy, abych nebyla před premiérou příliš unavena. Co všechno člověk může vydržet, když je mladý! Vydrželo i to srdce – měla jsem je uschováno řadu let.

Svatba Jarmily Novotné a Jiřího Daubka 16. července 1931.Po pěkném odpoledni, jak správně tušíte, mnoho následovalo. Poprvé v životě jsem se hluboce zamilovala a od té chvíle jsem si nepřála nic jiného než býti s Jiřím. Jenomže jsem neměla mnoho času. Čekala mne spousta koncertů a představení v Brně, Olomouci, Bratislavě, Plzni, Hradci Králové, Prostějově i v cizině.“

Do Litně přijela Jarmila Novotná poprvé před Vánoci onoho roku 1926. „Bylo to asi 50 km od Prahy v krásné krajině, obklopeno lesy, rybníky, na velmi plodné půdě,“ napsala. Natrvalo se do Litně přistěhovala po svatbě, která se konala 16. července 1931 v Praze na Malé Straně v kostele Panny Marie pod řetězem.

„Do Litně, našeho bydliště v Československu, jsme přijeli 3. srpna 1931. Jiří byl celý udivený, že už bylo po žních. Byl to výjimečný rok. Jiřího matka pro nás připravila velké přivítání. Vstupní brána byla ozdobena květinami a dívky a hoši v národních krojích nás přivítali zpěvem.“

Jiřina Novotná popsala pro čtenáře panství: „Náš domov se pozůstával ze dvou oddělených staveb. Starší z nich byl zámek, který vznikl ze starobylé tvrze Valdek, o níž se píše už v roce 1195. Po tři století zde sídlil rod Buziců. Poloha původní tvrze je dosud patrná. Hlavní hospodářské budovy tvoří obdélníkové nádvoří, které v nejvyšším místě uzavírá panské obydlí. Na zámku se vystřídala řada rytířských a panských rodů. Do roku 1530 Buzici, 1530–1571 Kapounové ze Smiřic, 1571 Budovci z Budova, 1572–1648 Vratislavové z Mitrovic, 1648–1711 hrabata z Bubna, 1712–1728 baroni z Bechyně a Lažan, 1728–1782 znovu hrabata Vratislavové z Mitrovic, 1782–1842 Brechlerové, rytíři z Troskovic, 1842–1850 baroni Puteani a od roku 1852 rytíři Daubkové. Hned vedle zámku se nachází druhá stavba, bývalý panský dům, ve kterém od pradávna bydlívali direktoři a správcové rozlehlého liteňského panství. Dům je zajímavý svou originální fasádou zdobenou štukem a soškou, která krášlí štít domu. Je pamětihodný i tím, že v letech 1853–56 býval domovem básníka Svatopluka Čecha, jehož otec byl v té době správcem statku. Dům je na památku slavného muže nazýván Čechovna a od roku 1925, dík Jiřímu, ozdoben v průčelí zdiva pamětní deskou.

Čechovna. Foto PhDr. Vladimír Kačer
V naší době tam byly umístěny památky na Svatopluka Čecha, díla, která se vztahují k Litni. V tomto domě bydlili Jiří a jeho starší bratr Josef jako hoši. V zámku žila jejich matka a ostatní členové rodiny, kdykoliv přijeli do Litně. Josef byl už ženat, jeho manželka Olga a děti Marika, Josef, Olga a Alexandra bydleli většinou v pražském paláci Daubků v Mostecké ulici, ale též v Brněnci na Moravě, kde se Josef staral o mlýny, které byly dalším rodinným majetkem. Když jsme se vzali, Jiří si přál bydleti v tomto barokním domě a drahá moje tchýně ho krásně pro nás připravila. Prožila jsem tam nejkrásnější čas mého života.“

Z knihy Byla jsem šťastná vybrala Markéta Reszczyńská
 
Zodpovídá: Úřad Městyse Liteň
Vytvořeno / změněno: 14.10.2022 / 10.10.2022
 

 

Kontakt

Městys Liteň
Náměstí 71
267 27 Liteň

Tel.: 311 684 121
E-mail: podatelna@mestysliten.cz
IČO: 00233501
ID datové schránky: rgnb7me

Odkazy v zápatí

 

Úřední hodiny

  • Po 7:00 - 11:00, 12:00 - 17:00
  • Út zavřeno
  • St 7:00 - 11:00, 12:00 - 17:00
  • Čt zavřeno
  • zavřeno

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Informace v patě

web & design WEBHOUSE®, redakční systém vismo®